KEVIN KWOK, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
SECOND PLACE: THIEN THAI, ROSTREVOR COLLEGE, ADELAIDE, AUSTRALIA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: BÁLINT HUJTER, GÁRDONYI GRADE SCHOOL, BUDAPEST, HUNGARY
SECOND PLACE: CSABA DADAY, ADY ENDRE SEC. SCH. ORADEA, ROMANIA
THIRD PLACE: MIKLÓS TROCSÁNYI, COLLEGE SECHERON, GENEVA, SWITZERLAND
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
SECOND PLACE: DONÁT RÁCZ, BARRINGTON MIDDLE SCHOOL, MIDDLE HIGHWAY, BARRINGTON, RI, USA
2000-2001
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: CARL DAWSON, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
SECOND PLACE: MARY PANCHENKO, LAURELWOOD ELEMENTARY SCHOOL, SANTA CLARA, CA, USA
THIRD PLACE: KEVIN KWOK, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
SECOND PLACE: BALÁZS SZALKAI, SZILÁGYI ERZSÉBET ELEMENTARY SCHOOL, VESZPRÉM, HUNGARY
THIRD PLACE: THIEN THAI, ROSTREVOR COLLEGE, ADELAIDE, AUSTRALIA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
SECOND PLACE: DONÁT RÁCZ, CDM HIGH SCHOOL, NEWPORT BEACH, CALIFORNIA
THIRD PLACE: CSABA DADAY, ADY ENDRE SECONDARY SCHOOL, ORADEA, ROMANIA
2001-2002
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
SECOND PLACE: FRANCES ZHU, PEABODY SCHOOL, CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS, USA
THIRD PLACE: JOHN MCDONALD, ST. MARKS CHURCH SCHOOL, WELLINGTON, NEW ZEALAND
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: ANNAMÁRIA KISS-TÓTH, VÁCI STREET ELEMENTARY SCHOOL, BUDAPEST, HUNGARY,
AND
BALÁZS SZALKAI, SZILÁGYI ERZSÉBET ELEMENTARY SCHOOL, VESZPRÉM, HUNGARY
THIRD PLACE: KEVIN KWOK, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: BÁLINT HUJTER, FAZEKAS MIHÁLY HIGH SCHOOL, BUDAPEST, HUNGARY
SECOND PLACE: LOC THAI, ROSTREVOR COLLEGE, ADELAIDE, AUSTRALIA
THIRD PLACE: DREW BESSE, HOMESCHOOL, TROY, NEW YORK, USA
2002-2003
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: JACOB OET, FOREST ELEMENTARY SCHOOL, WILLIAMSVILLE, USA
SECOND PLACE: MICHAEL DO, CARINGBAH NORTH PUBLIC SCHOOL, SYDNEY, AUSTRALIA
THIRD PLACE: AJAY R. RAVINDRAN, SPRINGGLEN ELEMENTARY SCHOOL, HAMDEN, CONNECTICUT
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: BÁLINT MAJOR, BERZSENYI DÁNIEL EVAGÉLIKUS GYMNASIUM, SOPRON, HUNGARY
SECOND PLACE: AKHIL VOHRA, HIGHCREST SCHOOL,WILMETTE, ILLINOIS, USA
THIRD PLACE: MICHAEL DO, CARINGBAH NORTH PUBLIC SCHOOL, SYDNEY, AUSTRALIA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
SECOND PLACE: BALÁZS SZALKAI, SZILÁGYI ERZSÉBET ELEMENTARY SCHOOL, VESZPRÉM, HUNGARY
THIRD PLACE: KEVIN KWOK, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA, AND
THIEN THAI, ROSTREVOR COLLEGE, ADELAIDE, AUSTRALIA NEW YORK
2003-2004
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: DIANNA LI, DOUGLAS SCHOOL, ACTON, MASSACHUSETTS, USA
SECOND PLACE: AUSTIN SHEPPARD, CARINGBAH NORTH PUBLIC SCHOOL, SYDNEY, AUSTRALIA
THIRD PLACE: JACK DILLON, ST. JOHN BOSCO SCHOOL, BROCKVILLE, ONTARIO, CANADA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: JAMES LI, DOUGLAS SCHOOL, ACTON, MASSACHUSETTS, USA
SECOND PLACE: MICHAEL DO, CARINGBAH NORTH PUBLIC SCHOOL, SYDNEY, AUSTRALIA
THIRD PLACE: AKHIL VOHRA, HIGHCREST SCHOOL, WILMETTE, ILLINOIS, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: JAMES LI, DOUGLAS SCHOOL, ACTON, MASSACHUSETTS, USA
SECOND PLACE: DIVYA KHARE, DELHI PUBLIC SCHOOL, R K PURAM, NEW DELHI, INDIA
THIRD PLACE: ROBERT KLEINMAN, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
2004-2005
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: BILYANA TZOLOVA, G. J. PETERS SCHOOL, CRANSTON, RHODE ISLAND, USA
SECOND PLACE: MITCHELL SHEPPARD, WILLARD SCHOOL, CONCORD, MASSACHUSETTS, USA
THIRD PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, MT. PROSPECT SCHOOL, BASKING RIDGE, NEW JERSEY, USA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: ANAND KHARE, DELHI PB. SCH., RK PURAM, NEW DELHI, INDIA
SECOND PLACE: AUSTIN SHEPPARD, WILLARD SCHOOL, CONCORD, MASSACHUSETTS, USA
THIRD PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, MT. PROSPECT SCHOOL, BASKING RIDGE, NEW JERSEY, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: JACK DILLON, ST. JOHN BOSCO SCHOOL, BROCKVILLE, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: DIVYA KHARE, DELHI PUBLIC SCHOOL, R K PURAM, NEW DELHI, INDIA
THIRD PLACE: MICHAEL DO, CARINGBAH NORTH PUBLIC SCHOOL, SYDNEY, AUSTRALIA
2005-2006
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, ALAMO ELEMENTARY SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
SECOND PLACE: VICTOR GINZBURG, MONTESSORI ON THE LAKE SCHOOL, LAKE FOREST, CALIFORNIA, USA
THIRD PLACE: EASTON ORBE, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
AND
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: BILYANA TZOLOVA, EASTERLY PARKWAY ELEMENTARY SCHOOL, STATE COLLEGE, PENNSYLVANIA, USA
SECOND PLACE: KUANGRAN HE, WEBER ELEMENTARY SCHOOL, IOWA CITY, IOWA, USA
THIRD PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, ALAMO ELEMENTARY SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: ANAND KHARE, DELHI PB. SCH., RK PURAM, NEW DELHI, INDIA
SECOND PLACE: MICHAEL DO, SYDNEY BOYS HIGH SCHOOL, SIDNEY, AUSTRALIA
THIRD PLACE: TIAN LAN, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
2006-2007
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: ALEXANDER MORAKHOVSKI, MACGREGOR STATE PRIMARY SCHOOL, BRISBANE, AUSTRALIA
SECOND PLACE: ALEXANDRU ROSU, ST. JOHN BOSCO SCHOOL, BRAMTON, ONTARIO, CANADA
THIRD PLACE: ELIZABETH WANG, ST. CATHERINE'S SCHOOL, TOORAK, MELBOURNE, AUSTRALIA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, ALAMO ELEMENTARY SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
SECOND PLACE: DAVID TAYLOR, HOMESCHOOLED
THIRD PLACE: VICTOR GINZBURG, MONTESSORI ON THE LAKE SCHOOL, LAKE FOREST, CALIFORNIA, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: TIAN LAN, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: BENJAMIN OLDEN-COOLIGAN, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
THIRD PLACE: JULIA GOYAL, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2006-2007
2007-2008
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
SECOND PLACE: JANSON NG HOI HEI, SINGAPORE INTERNATIONAL SCHOOL, HONG KONG
THIRD PLACE: TODOR DIMITROV, EPISCOPAL SCHOOL OF KNOXVILLE, KNOXVILLE,TENNESSEE
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: JACOB NORMAN, BOWMORE P.S. TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: EASTON ORBE, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
AND
SHAWN GOYAL, BROWN PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
THIRD PLACE: OANA PRAJITURA, TWELVE CORNERS MIDDLE SCHOOL, ROCHESTER, NEW YORK
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: JOHN CHEN, KING EDWARD PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: JULIA GOYAL, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
THIRD PLACE: BRYON LEUNG, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2007-2008
2008 - 2009
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: NIRAEK JAIN-SHARMA, ALAMO ELEMENTARY SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
SECOND PLACE: GANTCHO DIMITROV, STEVENSON ELEMENTARY SCHOOL, BELLEVUE, WASHINGTON, USA
THIRD PLACE: EASHWAR SIVARAJAN, HYMANSHU JYOTHI KALA PEETHA, BANGALORE, INDIA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: ERICH E., SELWYN SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: ALBERT C. SUCEAVA, CANYON VIEW ELEMENTARY SCHOOL, IRVINE, CALIFORNIA, USA
THIRD PLACE: TODOR DIMITROV, EASTGATE ELEMENTARY SCHOOL, BELLEVUE, WASHINGTON, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: SHAWN GOYAL, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: VISHANK JAIN-SHARMA, STONE VALLEY MIDDLE SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
THIRD PLACE: JOHN CHEN, KING EDWARD PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2008-2009
2009 - 2010
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: JACK DOUGLAS, TORONTO, CANADA
SECOND PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
THIRD PLACE: MOHAMMAD EBAD UR REHMAN,
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: ALAN BURSTEIN, JONAS CLARKE MIDDLE SCHOOL. LEXINGTON, USA
SECOND PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
THIRD PLACE: NIRAEK JAIN-SHARMA, ALAMO ELEMENTARY SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: EASTON ORBE, GRACE CHURCH SCHOOL, NEW YORK, USA
SECOND PLACE: JACOB NORMAN, BOWMORE PUBLIC SCHOOL, TORONTO CANADA
THIRD PLACE: SHAWN GOYAL, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2009-2010
2010 - 2011
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: Gautam Manohar, Selwyn School, Toronto, Ontario, Canada
SECOND PLACE: ANDREI AFILIPOAEI, HOME LEARNING CONNECTION, CALGARY, ALBERTA, CANADA
THIRD PLACE: MOHAMMAD EBAD UR REHMAN, BEACON HOUSE SCHOOL, CIVIL LINES RAWALPINDI, PAKISTAN
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
SECOND PLACE: Gautam Manohar, Selwyn School, Toronto, Ontario, Canada
THIRD PLACE: NIRAEK JAIN-SHARMA, STONE VALLEY MIDDLE SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: Simran Khunger, S&S Academy (Homeschool), New Berlin, WI, USA
SECOND PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
THIRD PLACE: ANDREY KHESIN, DEER PARK PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2010-2011
2011 - 2012
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: Mihai Ciocan, Williams Elementary School, Auburndale, MA
SECOND PLACE: ELLA WIIAND, THE INTERNATIONAL ENGLISH SCHOOL, UPPSALA, SWEDEN
THIRD PLACE: SABINE REI - YI CHU, CORLEARS SCHOOL, NEW YORK, NY
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: STEVEN CHOW, MACKLIN PUBLIC SCHOOL, SCARBOROUGH, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: ANDREI AFILIPOAEI, HOME LEARNING CONNECTION,CALGARY, ALBERTA, CANADA,
FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
THIRD PLACE: Gautam Manohar, Selwyn School, Toronto, Ontario, Canada
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: RICHARD CHOW, MACKLIN PUBLIC SCHOOL, SCARBOROUGH, ONTARIO, CANADA, AND
MAGGIE HOU, KING EDWARD JUNIOR PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
SECOND PLACE: NIRAEK JAIN-SHARMA, STONE VALLEY MIDDLE SCHOOL, ALAMO, CALIFORNIA, USA
THIRD PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
FINAL RESULTS OF 2011-2012
2012 - 2013
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: SABINE REI - YI CHU, CORLEARS SCHOOL, NEW YORK, NY
SECOND PLACE: SUBHIKSHA BALAJI, GREENBRIAR WEST ELEMENTARY SCHOOL, FAIRFAX, VA
THIRD PLACE: Vagul Mahadevan, GREENBRIAR WEST ELEMENTARY SCHOOL, FAIRFAX, VA
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: MIHAI CIOCAN, WILLIAMS ELEMENTARY SCHOOL, AUBURNDALE, MA, USA
SECOND PLACE: JASMINE ZHU, TERRY FOX PUBLIC SCHOOL, TORONTO, ONTARIO, CANADA
THIRD PLACE: ANDREI AFILIPOAEI, HOME LEARNING CONNECTION, CALGARY, ALBERTA, CANADA,
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
SECOND PLACE: GEUPEL, GESINE, MAX-ERNST-GYMNASIUM, GERMANY
THIRD PLACE: STEVEN CHOW, MACKLIN PUBLIC SCHOOL, SCARBOROUGH, ONTARIO, CANADA
FINAL RESULTS OF 2012-2013
2013 - 2014
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: Filbert Ephraim Wu, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
SECOND PLACE: SABINE REI - YI CHU, CORLEARS SCHOOL, NEW YORK, NY
THIRD PLACE: Vasavi R. Manohar, Selwyn Elementary School, Toronto, Ontario, Canada
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE:Divya Iyer,Laurel Park Elementary School, Apex, North Carolina
THIRD PLACE: Aaishi Uppuluri, Greenbriar West Elementary School, Fairfax, Virginia,
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: ANDREI AFILIPOAEI, HOME LEARNING CONNECTION, CALGARY, ALBERTA, CANADA
SECOND PLACE: FARRELL ELDRIAN WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
THIRD PLACE: Ronia Hinich, De-Shalit Junior High School, Rehovot, Israel
2014 - 2015
3RD AND 4TH GRADERS (AGE 9-10)
FIRST PLACE: FILBERT EPHRAIM WU, MGC NEW LIFE CHRISTIAN ACADEMY, TAGUIG CITY, PHILIPPINES
SECOND PLACE: ANDREW TRAKUL, Selwyn Elementary School, Toronto, Ontario, Canada
THIRD PLACE: Pattanun Wattanacheevakosol, Patanadek School, KhonKaen, Thailand
5TH AND 6TH GRADERS (AGE 11-12)
FIRST PLACE: Vasavi R. Manohar, Selwyn Elementary School, Toronto, Ontario, Canada
SECOND PLACE: Divya Iyer, Carnage Magnet Middle School, Raleigh, North Carolina
THIRD PLACE: Sandhya Sethuraman, The School at Columbia University, New York, NY
7TH AND 8TH GRADERS (AGE 13-14)
FIRST PLACE: HANNES GEUPEL,MAX-ERNST-GYMNASIUM, GERMANY
SECOND PLACE: JAMIE CHANG, FULLERTON MATH CIRCLE, FULLERTON, CALIFORNIA
THIRD PLACE: AKSHAT GROVER, QUEENSMOUNT PUBLIC SCHOOL, KITCHENER, ONTARIO, CANADA